Son Dakika Haberleri
Ev / Nişan Bohçası

Nişan Bohçası

Gelin Bohçasında Ne Olur ve Nasıl Süslenir?

Evlilik teklifi, gelinlik seçimi, söz ve şimdi de nişan! Heyecan hız kesmeden devam ederken seni de tatlı bir telaşın sardığını biliyorum. Nişanda yapılacak şeyleri araştırırken yolun buraya düştüğüne göre nişan bohçası için elinde not defteri hazırda bekliyorsun demektir. Harika! Şimdi sana bu konuda yardımcı olacağım. İşte başlıyoruz…

Gelin Nişan Bohçası Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Nişanın geleneklere uygun olsun istiyorsan ilk yapman gereken şey bir nişan bohçası hazırlamak. Bohçayı hazırlarken de biraz meşakkatli ama bir o kadar da keyifli bir süreç geçireceğini bilmelisin. Peki, nedir bu nişan bohçası ve nasıl hazırlanır? Öncelikle nişan bohçasının hem gelin hem de damat tarafından hazırlandığını bilmen gerekli. Erkek tarafı kız tarafına, kız tarafı da erkek tarafına bu bohça ile çeşitli hediyeler hazırlayıp götürürler. Çünkü nişan bohçasının asıl amacı, ailelerin birbirini daha yakından tanıyarak, samimiyet kurmalarını sağlamaktır. Gelelim, damat adaylarının gelinler için hazırlayacağı nişan bohçasına. İlk olarak farklı gelenek ve göreneklere göre bohçanın içeriğinin temel şeyler harici değişeceğini unutma. Ayrıca nişan bohçası hazırlarken liste hazırlaman ve bazı durumlarda gelinin fikrini alman gerektiğini bilmende de fayda var. Özellikle kıyafet, ayakkabı ve hediyelikler için tek başına karar vermen seni biraz zora sokabilir. Şimdi gelelim asıl önemli konuya. Bakalım, gelin bohçasında olması gereken şeyler neler?

Gelin Bohçasında Neler Olur?

Kız tarafı için hazırlanacak bohçaya neler konulacağına ilişkin senin için bir liste hazırladım. Unutma, bu liste en temel şeylerin olduğu bir liste ve aile geleneklerine göre bu listeye başka şeyler de ekleyebilirsin. Bunun için aile büyüklerinden fikir almanı tavsiye ediyorum. İşte gelin bohçasında olması gerekenler:

Gelin Gecelikleri

Öncelikle alacağın geceliğin uzun mu yoksa kısa mı olması gerektiğine karar verebilirsin. Tabii bunun için gecelik seçimini müstakbel eşinin zevkine bırakabilirsin. Geleneklere göre beyaz alınır fakat sen eşinin istediği modelde ve istediği renkte bir geceliği alabilirsin. Geceliğin pamuklu, saten ya da ipek olması da eşinin karar vermesi gereken bir durum ama genel olarak bohça için geline alınan iç çamaşırlarının saten olduğunu da buraya dip not düşelim

Gelin Terliği

Gelinler için çeyiz terliklerinin genellikle tüylü ve gösterişli terlikler olduğunu belki fark etmişsindir. Sen de gelin terliği için böyle bir model tercih ederek, eşinin ayaklarını yerden kesebilirsin.

Gelin Makyaj Seti

Bir kadının olmazsa olmazı gelin bohçasının da gözdesi, makyaj malzemeleri. Eşin için makyaj seti alırken onun kullandığı kozmetik markalarından seçmen gerektiğini bilmelisin. Eğer bu konuda bir fikrin yoksa mutlaka müstakbel eşinden yardım almanı öneriyorum. Yoksa fondötenden fara, rimelden ruja, allıktan pudraya kadar pek çok ürünü bulabileceğin markalar arasında neye uğradığını şaşırabilirsin.

Gelin Bornoz Takımı

Gelinler için genellikle dantelli ve şık bornoz takımları daha çok tercih ediliyor. Senin için de böyle bir örnek model sunuyorum. Bu tarz bir bornoz takımı eminim müstakbel eşinin çok hoşuna gidecektir. Ayrıca bornozu illaki terlikleri ve baş havlusuyla beraber takım olarak almak zorunda değilsin. Sadece bornoz tercihinde de bulunabileceğini unutma. Bu durum tamamen senin bütçen ile alakalı.

Gelin Pijama Takımı

Gelin pijama takımı için çok şık bir şort takımına ne dersin? Müstakbel eşinin de bu tarz bir pijama takımına bayılacağına eminim. Dilersen bu şort modeline benzer uzun bir takım da tercih edebilirsin. Alacağın takımın kumaşıyla ilgili seçimi eşine bırakmanı tavsiye ediyorum. Bu konuda ona mutlaka danışmalısın.

Gelin Fantezi İç Çamaşırları

İster tek parça, istersen de jartiyerli bir takım. İç çamaşırı alışverişini büyük ihtimal müstakbel eşinle yapacağını düşündüğüm için bu konuya ancak sana örnek modeller göstererek yardımcı oluyorum. Yine de küçük tüyolar vermem gerekirse gelinler, iç çamaşırı modelleri arasında en çok dantelli modelleri tercih ederler.

Özellikle set halindeki iç çamaşırı modelleri oldukça fazla tercih ediliyor. Sana iç çamaşırı konusunda alternatif iki farklı görsel gösteriyorum. Hangisinin daha çok hoşuna gittiğine sen karar ver ve seçimini öyle yap!

Parfüm Seti

Müstakbel eşinin kullandığı parfümlerden birini alabileceğin gibi set halinde bulunan yeni koku seçeneklerini de değerlendirebilirsin. Tavsiyem, yine de bildiğinden şaşmaman ve eşinin her zaman kullandığı parfümü alman. Hatta varsa o parfümün setini de tercih edebilirsin. Kısaca, parfüm konusu da müstakbel eşine danışarak hareket etmen gerekenler arasında yer alıyor.

Dilersen ihtiyaç durumlarına ve bütçene göre bohça içeriğini çeşitlendirebilirsin. Bu arada nişan bohçasının diğer olmazsa olmazlarını sıralamayı da unutmayalım. Tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar. Ayrıca gelinin nişan elbisesi, ayakkabı ve takı setinin de bu bohça içine dahil olduğunu bilmen gerekli.

Nişan elbisesi demişken, henüz elbisenekarar vermediysen 2019 abiye trendlerine de bakmanı öneririm.

Gelin Bohçası Süsleme

Nişan bohçası alışverişini tamamladın ve tüm eksiklerin artık tamam. Sıra nişan bohçasının gelin evine götürülmesi aşamasına geldi. Öncelikle gelin evine gidecek bohçayı sandığa mı yoksa valize mi koyacaksın buna karar vermelisin. Burada önemli olan bohçanın şık ve gösterişli olmasıdır. Süsleme için saten kumaşlar kullanabileceğin gibi ipek tül de tercih edebilirsin. Kurdeleler ve çiçekleri de unutmamak lazım tabi. Son yıllarda valizle bohça götürmek oldukça trend olsa da belki sen eskiden olduğu gibi gelin sandığı ile süsleme yapmayı tercih edebilirsin. Karar senin!

Gelin Sandığı Modelleri

Eskiden erkek tarafı gelin evine nişan bohçası için sandıkla, kız tarafı da damat evine nişan bavuluyla giderdi. Şimdi bu adet yerini iki tarafın da birbirine valiz götürmesiyle biraz değişti. Elbette, hala bu geleneği sürdüren ve sandık tercih eden gelin ve damatlar var. Peki, sen bu konuda ne düşünüyorsun? Ağaç oymalı, üzeri motifli bir sandık sence de oldukça şık ve ağır durmaz mı? Eğer düz bir sandık modeli düşünüyorsan da üzerine yapacağın süslemelerle oldukça hareketli hale getirebilirsin. Sandık süslemesinde mutlaka yapay çiçekleri kullanmanı tavsiye ediyorum. Böylece şık ve zarif bir görüntü yakalayarak gelin tarafından tam not alacaksın. Ayrıca sandık içindeki bohçanın da süslenmesine dikkat etmelisin. Sandığın büyüklüğüne göre içine sığacak makyaj sandığı ya da kutusu almayı da ihmal etme.

Gelin Valizi Modelleri

Eğer gelin sandığı götürme taraftarı değilsen, vintage bavullara ya da bohem stili valizlere mutlaka göz atmanı tavsiye ediyorum. Özellikle etnik desenli bu valize bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Eğer bohçaya çok fazla eşya koymuyorsan neden böyle bir tercihte bulunmayasın. Tabii önemli olan müstakbel eşinin ve senin nişan bohçası için ne tercih ettiği. Renkli ve modern valizler ya da gelin gibi bembeyaz bir bavul.

Gelin Bavulu Süsleme

İşte işin hem son hem de en eğlenceli kısmına geldik. Sandık süslemesinde olduğu gibi valiz süslemesinde de çiçekleri kullanabilirsin. Tüller ve kurdeleler elbette burada da vazgeçilmezimiz. Sana tavsiyem valiz için biraz daha farklı bir süsleme yöntemi denemen. Mesela, kulptan aşağı doğru sarkan işlemeli süsler ya da renkli ince tüller kullanabilirsin. Son yıllarda oldukça yaygın olan valiz kılıflarından gelin ve damat için uygun olanını seçerek, süsleme de tercih edebilirsin. Eminim oldukça farklı ve hoş olacaktır.

İşte sana gelin bohçası hakkında bilmen gereken her şeyi anlattım. Erkek olarak tek başına altından kalkamayacağın ve destek alman gereken konular olduğunu biliyorum. Bu nedenle varsa ablan veya kız kardeşin yoksa annen ya da bir başka aile büyüğünle bu işleri kolayca halledebilirsin. Ben yine de nişan alışverişi sürecini tamamen müstakbel eşinle geçirmen taraftarıyım. Sonuçta birbirinizi en iyi siz anlarsınız ve alışveriş esnasında aileler arası çıkabilecek olası anlaşmazlık durumlarının da önüne geçmiş olursunuz.

İşte gelin bohçasının nasıl hazırlanacağına dair tüm bilgileri seninle paylaştık. Eğer hala aklına takılan sorular varsa, yorum bırakarak bizimle iletişime geçebilirsin.