Son Dakika Haberleri
Ev / Düğün hazırlıkları

Düğün hazırlıkları

Evlilik hazırlıklarının en önemli ve en detaylı aşamasını düğün hazırlıkları oluşturuyor. Düğün ya da nikah için her detayı planlamak da gelin ve damada düşüyor.

Nikah İşlemleri

Öncelikle aylar öncesinde nikah işlemlerine başlamak gerekiyor. Tarihin belirlenmesi ve nikah işlemleri için hazırlıkların yapılması sonucunda nikah tarihi alınıyor. Bu süreçte nikah mı, düğün mü, yoksa ikisinin bir arada mı yapılacağı da planlanmalı. Bazı çiftler nikah ve düğünü ayrı ayrı yapmayı seçiyor. Bazı çiftler ise yalnızca nikah töreni yaparak dünya evine giriyor.

Nikah Elbisesi

Ayrı bir nikah töreni olacaksa gelin için nikah elbisesi seçimi önemli. Nikah elbisesinin yanında gelin çiçeği ve elbise ile uyumlu bir gelin saçının da belirlenmesi gerekiyor. Nikahtan birkaç hafta önce kuaför rezervasyonu yapmakta da fayda var.

Nikah Şekeri

Nikahtan aylar öncesinde nikah şekeri modellerine göz atılarak misafirlere hediye edilecek olan doğru nikah şekeri seçimi de yapılmalı.

Davetli Listesi

Düğünden aylar önce planlanacak olan detaylardan en önemlisi davetli listesi. Kimlerin davet edileceği, akrabalar, ailelerin yakınları ve tabii ki arkadaşların listesi çıkarılmalı.

Düğün Davetiyesi

Düğün davetiyesi seçildikten ve hazır olduktan sonra herkesin adına iletilmeli. Eğer yemekli bir düğünse misafir listesi eksiksiz olmalı ve 1 hafta öncesinde kimlerin geleceği netleştirilmeli.

Düğün Mekanları

Düğün mekanları son derece çeşitli. Düğün salonları, kır düğünü mekanları, otel balo salonları, restoranlar ve daha pek çok seçenek sizi bekliyor. Düğün mekanı tercihinde bütçe de büyük role sahip. Aylar önceden düğün mekanınızı seçmeniz istediğiniz tarihte düğün yapabilmeniz açısından önemli. Düğün mekanı seçenekleri için Yaz İçin Düğün Mekanları yazımıza göz atabilirsiniz.

Düğün Konsepti

Düğün mekanınızı seçtiyseniz konsept fikirleri düşünebilirsiniz. Renkler, tasarım ve uyum önem taşıyor. Masa örtüleri, peçeteler, düğün pastası, çiçekler ve nikah masası birbiri ile uyumlu olabilir. Düğün arabasını da unutmayın. Gelin arabası süslemelerini de önceden belirlemekte fayda var.

En Önemlisi: Gelinlik

Aylar öncesinden seçilecek diğer bir detay da tabii ki gelinin en önemli eşyası olan gelinlik. Gelinlik son derece özel ve kıymetli bir giysi. Dolayısıyla gelinin doğru gelinliği seçmesi çok önemli. Gelinlik modelleri arasından seçim yapılmalı ve gelinlik provaları ile süreç tamamlanmalı. Vücut Tipine Göre 11 Gelinlik Önerisi yazımıza bakabilirsiniz. İslami evlilik yapacak olanlar tesettürlü gelinlik modellerine göz atabilirler.

Gelin Ayakkabısı ve Gelin Çiçeği

Gelinlik seçiminin ardından bununla uyumlu olacak gelin ayakkabısı, gelin çantası ve gelin çiçeği de seçilmeli. Gelin buketi ile mekan konsepti de uyumlu seçilebilir.

Gelin Saçı ve Makyajı

Düğün tarihi yaklaşırken gelin saç modellerine göz atılarak uygun model seçilmeli. Kuaför için haftalar öncesinde rezervasyon yapılmalı ve gelin makyajı hakkında bilgi edinilmeli. Ayrıca manikür ve pedikür için de fiyat bilgisi alınmalı.

Duvak ve Taç

Gelinin en önemli aksesuarlarından birisi duvak. Sade bir duvak seçilebilir ya da gelin tacı ile duvak isteğe göre bir arada kullanılabilir.

Kravat

Damadın da aylar öncesinden damatlık modellerine göz atmasında ve bir seçim yapmasında fayda var. Damadın kravatı da konsept ile uyumlu seçilebilir.

Düğün Müzikleri

Düğünden birkaç hafta öncesinde belirlenecekler arasında düğün müzikleri bulunuyor. Düğün giriş müzikleri, halaylar, dans müzikleri önceden belirlenmeli ve liste olarak mekana verilmeli. Düğün müzikleri önerilerimiz için Düğünlerin Olmazsa Olmaz 11 Şarkısı yazımıza göz atabilirsiniz.